הסיבות לעודף משקל בגיל המעבר

המצב ההורמונאלי של האישה הוא מצב ייחודי כמו תביעות האצבעות שלה.
נשים רבות חוות חשש, בשל השכיחות הגוברת של עלייה במשקל הנראית בנשים בגיל המעבר. רבות מקשרות את המצב לגיל, אורח החיים המערבי או אולי גנטיקה. אך למעשה מדובר במהלך משולב של ירידה מהירה ברמת ההורמון אסטרוגן, יחד עם ביטוי מוגבר של ההורמון טסטוסטרון.
 האם גם במקרה זה אורח חיים בריא יכול להשפיע על המהלך ההורמונלי הגורם להשמנה?

 
סוגי ההורמונים השונים בגוף האישה עובדים יחד כמו תזמורת שמנגנת באופן מושלם. שמות של הורומונים כמו אסטרוגן, פרוגסטרון ואפילו טסטוסטרון מוכרים לכולנו, והם אלה שמשפיעים על גופה ואיכות החיים של כל אישה.
למעשה, אסטרוגן הוא שם של קבוצת הורמונים, אך לצורך ההסבר הפשוט אתייחס אליהם בשם אחד.
גיל המעבר הוא השלב בו מסתיימת תקופת הפוריות ובגוף האישה נראת ירידה של רמת האסטרוגן.
לאסטרוגן יש 400 תפקידים בגוף האישה, וקולטנים להורמון הזה נמצאים בהרבה מערכות בגוף – מוח, שרירים, עצמות, שלפוחית השתן, אברי המין הנשיים, לב ועוד. עכשיו אתם מבינים למה כאשר רמת האסטרוגן יורדת באופן טבעי, יש תסמינים שונים במערכות שונות בגוף...
אחד מתפקידי האסטרוגן הוא השפעה על פיזור השומן ברקמות שונות בגוף, וכתגובה לירידה ברמת האסטרוגן בגיל המעבר,  במקרים רבים תראה עלייה לא רצונית במשקל הגוף (עוד מעט הסבר...).
לדעתי, מתוך התסמינים הגופניים והרגשיים שעלולים להראות כתגובה לשינוי ההורמונלי בגוף האישה – גלי החום, השינויים במצב הרוח, הפרעות השינה או הזיהומים החוזרים בדרכי השתן, העלייה במשקל היא התגובה הגופנית עם ההשלכות הבריאותיות המשמעותיות ביותר.
אותה עלייה במשקל, מעלה סיכון להתפתחות של מחלות כגון סוגרת מסוג 2, אוסטאופורוזיס או מחלת לב.
למעשה אנחנו יודעים שנשים בגיל המעבר נוטות לסבול פי 3 יותר מעודף משקל מאשר נשים בתקופת הפוריות. ולכן, במרוצת השנים התפתח "מיתוס" שטען שאותה עלייה במשקל היא מצב בלתי נמנע, וקשור במצב ההורמונאלי.
אך האם זה אכן גורלה של כל אישה?
בסרטון אני מסביר את הקשר בין עודף משקל בגיל המעבר לאסטרוגן וטסטוסטרון ומה ניתן לעשות. 
 
צביקה ראובן, נטורופת מוסמך. מדריך ומלווה בשינוי אורחות חיים בעזרת תזונה ורפואת צמחים מערבית. בעל ניסיון קליני ביחידה לרפואה משלימה בביה"ח בילינסון. מטפל בקליניקה פרטית ומרפאות קופ"ח מאוחדת משלימה במחוז הצפון. מרצה במכללת "רידמן" ומפגשי לימוד בנושאי אורח חיים בריא בקהילה.
x

#{title}

#{text}

#{price}