ויטמין K ואוסטאופורוזיס

 
אנו יודעים שנטילת תוספי סידן, איכותיים כל שיהיו, ללא תוספת של ויטמין K2 עלולה לגרום להסתיידות עורקים. כלומר, במקום שסידן יגיע לעצמות הוא שוקע בכלי הדם.
בסקירת מחקרים שפורסמה ב 2006 בעיתון הרשמי של איגוד הרופאים האמריקאי נמצא כי מתן ויטמין K2 עשוי להפחית את הסיכון לשברים בחוליות ב 60% ושברים בירך ב 77%.
במחקר אקראי, כפול סמיות שנמשך 3 שנים, עקבו אחר נשים לאחר תקופת הפוריות. נראה שתוספת ויטמין K2 במינון של 180מק"ג ביום, שיפרה את צפיפות העצמות בעמוד השדרה המותני וצוואר הירך – איזורים המועדים לפגיעה וסכנת חיים בקבוצת גיל זו.

מנגנון הפעילות בו ויטמין K2 משפר את צפיפות העצם הוא דיי פשוט, וחשוב במעלה!

תפקידו העיקרי של ויטמין K בגוף הוא הפעלה של חלבונים בתהליכים מסוימים. אחד מהם, נקרא אוסטאוקלצין. חלבון זה נמצא במח העצם, והוא מופרש לזרם הדם מהתאים האחראיים על בניית העצמות (אוסטאובלסטים). התפקיד של אוסטאוקלצין הוא "ללכוד" סידן מזרם הדם ולהעביר אותו לעצמות לצורך בנייתם.

כדי שאוסטאוקלצין יעשה את עבודתו, הוא חייב לעבור "הפעלה", שזה בפועל מצב בו ויטמין K2 מעביר לו מספר מולקולות שאליהם סידן יוכל להתחבר.

אם אדם מקפיד על צריכת סידן ממזונות שונים, וברוב המקרים מזונות אלו גם יכילו מקורות לויטמין K אז אין באמת סיבה לדאגה. אך אם מלבד תזונה, אדם נוטל גם תוספי סידן במינונים גבוהים, ללא ויטמין K2 קיים סיכון אמיתי להתפתחות של הסתיידות כלי הדם.
 
צביקה ראובן, נטורופת מוסמך. מדריך ומלווה בשינוי אורחות חיים בעזרת תזונה ורפואת צמחים מערבית. בעל ניסיון קליני ביחידה לרפואה משלימה בביה"ח בילינסון. מטפל בקליניקה פרטית ומרפאות קופ"ח מאוחדת משלימה במחוז הצפון. מרצה במכללת "רידמן" ומפגשי לימוד בנושאי אורח חיים בריא בקהילה.
x

#{title}

#{text}

#{price}