אם מגפת ההשמנה לא קשורה למדעי התזונה, אז למה היא קשורה?

למה מיליונים בעולם המערבי סובלים מעודף משקל - זה לא קשור כלל למדעי התזונה, זה יותר קשור למדעי הנוירו-פסיכולוגיה!
תראו, כל מה שאנחנו עושים בחיים קורה כי אנחנו רוצים להימנע מתחושה שקוראים לה "כאב" או כי אנחנו רוצים להרגיש תחושה שקוראים לה "עונג".

כלומר, אנחנו תמיד נעדיף לעשות מה שגורם לנו לסבבה ונתרחק ממה שגורם לנו להרגיש באסה.

אם נבין את עיקרון של כאב ועונג ואיך הם משפיעים לנו על החיים, נוכל להבין אדם שהתחיל לעשן כי זה גרם לו לתחושה טובה והפסיק לעשן כי הודיעו לו שהוא סובל מסרטן ריאות.

עכשיו, בואו נחזור לעודף משקל. נניח ומישהו רוצה להוריד כמה ק"ג מגופו (אני יודע שזה מעולם לא קרה לכם, אבל בואו נעמיד פנים לרגע!),

אז מצד אחד יש לאדם הזה מגוון סיבות מצוינות להוריד במשקל – הוא ירגיש חיוני ונמרץ יותר, הבגדים ישבו עליו בצורה מוצלחת יותר, הוא ירגיש שיפור בביטחון העצמי שלו מול המין השני. יש הרבה סיבות שיגרמו לו לתחושה של "עונג".

מצד שני, אותו אדם באופן לא מודע גם ירגיש את ה "כאב" הפוטנציאלי שעלול לבוא – אולי הוא יתגעגע למאכלים שאותם אהב, אולי הוא יחווה רעב או שהוא יספר לעצמו שכולם מסביבו נהנים והוא מסכן וחוץ מזה, עוד מעט יש חגים ובחגים חוגגים!

אז איך אדם אחד מצליח לרדת במשקל ואחר לא, פשוט – זה שהצליח להוריד במשקל, קישר יותר כאב במערכת העצבים שלו להתנהגות הקודמת.

לדוגמא: רוב הגברים או הנשים שמתחילים בתוכנית תזונתית לקראת אירוע משפחתי חשוב כמו לדוגמא חתונה של אחד הילדים מצליחים לעמוד בתכונית. מה שהם בעצם עושים באופן לא מודע, זה לקשר עונג עצום לאיך שהם ירגישו בחליפה או השמלה וכאב עצום לאיך שהם ירגישו עם יגיעו לאירוע עייפים עם משקל עודף.
צביקה ראובן, נטורופת מוסמך. מדריך ומלווה בשינוי אורחות חיים בעזרת תזונה ורפואת צמחים מערבית. בעל ניסיון קליני ביחידה לרפואה משלימה בביה"ח בילינסון. מטפל בקליניקה פרטית ומרפאות קופ"ח מאוחדת משלימה במחוז הצפון. מרצה במכללת "רידמן" ומפגשי לימוד בנושאי אורח חיים בריא בקהילה.
x

#{title}

#{text}

#{price}