פרוביוטיקה

מהי פרוביוטיקה?

המונח "פרוביוטיקה" מתייחס לחיידקים חיים אשר נצרכים דרך מזון או תוספי תזונה ואשר אמורים להביא לתועלת בריאותית. למרות שלרוב אנו נוטים לחשוב על חיידקים כ"מזיקים", חיידקים רבים למעשה עוזרים לגוף לתפקד כהלכה.

מערכת העיכול האנושית מכילה כמות אדירה של חיידקים (מעל 100 טריליון חיידקים), אשר משפיעים באופן מהותי על הדרך בה המזון שלנו מעוכל ועובר מהמעיים אל יתר הגוף. מסיבה זו, החיידקים הללו משפיעים באופן נרחב על הבריאות הכללית שלנו.

תוספי פרוביוטיקה מכילים לרוב מספר זנים שונים אשר זוהו כחשובים לתהליך העיכול ולאיזון הקיים במערכת עיכול בריאה. יש זנים אשר נמצאו כמשפיעים על תהליכי  רעב ושובע ויכולים אף לסייע בשמירה על הגזרה

למה פרוביוטיקה טובה?

נטילת פרוביוטיקה מומלצת בעיקר עבור מקרים בהם מאזן החיידקים במערכת העיכול נפגע, לרוב עקב נטילת אנטיביוטיקה (ההורגת חיידקים רבים במערכת העיכול, גם מזיקים וגם רעים) או עקב זיהום. כמו כן, נטילת אנטיביוטיקה הוכחה כמסייעת עבור סינדרום המעי הרגיז עבור חלק מהסובלים מהמחלה.

חשוב לדעת שלא כל הפרוביוטיקות זהות ולא לכולן יש את אותם אפקטים. חלק מהפרוביוטיקות כמו פרוביוטיקה Shape משתתף בתהליכי בקרת שומן וחלקן אף נועדו לעזור למאזן החיידקים הקיים בנרתיק (כגון פרוביוטיק פמינה) ולא בהכרח למערכת העיכול.

איזה סוגי פרוביוטיקה קיימים?

ניתן להשיג סוגים שונים של פרוביוטיקה הנבדלים בכמות בנמדדת במיליארדים (בליוני) וסוגי החיידקים. פרוביוטיקה לשימוש כללי תכיל יותר סוגים של חיידקים בעוד ופרוביוטיקה למטרה ספציפית תכיל בעיקר את החיידק הנחקר, כמו במקרה של פרוביוטיקה shape המכיל חיידק בודד מסוג ב. לקטיס‏ (Bifidobacterium animalis ssp lactis B-420)‏. קיימים גם תוספם הכוללים בנוסף לפרוביוטיקה גם אנזימי עיכול כמו פרוביוטיק Digest.

מה המינון המומלץ?

למרות שפרוביוטיקה נחקרה באופן אינטנסיבי בשנים האחרונות, טרם התקבל הצטברו די עדויות המוכיחות על התאמת זני חיידקים מסוימים לבעיות ספציפיות. כמו כן, השונות בין אדם לאדם גבוהה בכל הנוגע להרכב החיידקים במעיים. 

מסיבות אלו, לא נקבע מינון מומלץ עבור פרוביוטיקות שונות או זני חיידקים מסוימים.

לרכישת פרוביוטיקה >>

רעילות ובטיחות לשימוש

באנשים בריאים, פרו ביוטיקה לעיתים עלולה לגרום לתופעות לוואי מינימליות, כגון גזים, אם בכלל.

עם זאת, באנשים הסובלים מבעיות בריאות שונות, ובפרט מערכת חיסונית מוחלשת, עלולים להווצר סיבוכים רציניים כגון זיהום. מסיבה זו, חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל בטרם נטילת פרוביוטיקה.

מחקרים חשובים

מחקרים משמעותיים בתחום הגיעו למסקנות הבאות:

– לא נעשה ניתוח סיכונים עבור כל זני הפרוביוטיקה הנמכרים בשוק, ולכן יש לנקוט משנה זהירות בעת נטילת פרוביוטיקה לפעוטות או אנשים עם מערכות חיסון מוחלשות (קישור למאמר

– ניתוח נרחב של טיפולים בתסמונת המעי הרגיז באמצעות אנטיביוטיקה, מאז שנת 1966 ועד 2008, הראה תועלת משמעותית בשימוש בפרוביוטיקה להקלת הסימפטומים (קישור למחקר

– הסביבה החיידקית במעיים משפיעה באופן משמעותי על התקשורת בין המוח למערכת העיכול. סקירה נרחבה שנערכה ב-2016, של 96 מחקרים, הראתה כי נטילת פרוביוטיקה הינה בעלת תועלת מובהקת להקלת תסמינים של דכאון ומצב רוח ירוד לאנשים מתחת לגיל 60 (קישור לסקירה)

 

יש לכם שאלות נוספות?
צוות האתר ישמח לעמוד לרשותכם בטלפון:  03-6040105, השאירו הודעה ויועץ יחזור אליכם בהקדם.
או במייל: support@v-care.co.il .

 

פרוביוטיקה ונשים- 6 עובדות מפתיעות

פרוביוטיקה ונשים- 6 עובדות מפתיעות

פרוביוטיקה (פירוש ביוונית: למען החיים) היא בעצם מאגר של חיידקים טובים. ישנם כ-400 זנים של חיידקים כאלה החיים במערכת העיכול שלנו והם המסייעים לתפקודו הנכון של הגוף שלנו. אותם חיידקים טובים הם אלה שמספקים לנו הגנה מפני החיידקים המזיקים. לקריאה נוספת מתי לוקחים פרוביוטיקה? רובנו לוקחים את הפרוביוטיקה בזמן שאנו נוטלים את האנטיביוטיקה. האנטיביוטיקה היא הפתרון הנפוץ ביותר למחלות שונות ופעולתו היא להשמיד חיידקים לא רצויים. האנטיביוטיקה משמידה גם את החיידקים הטובים שמסייעים בעיכול וזו בדיוק הסיבה ללקיחת הפרוביוטיקה. היא משלימה את חוסר החיידקים הטובים שהגוף כה זקוק לו בזמן נטילת האנטיביוטיקה. פרוביוטיקה אף יעילה נגד שלשול, אי סבילות ללקטוז, תסמונת המעי הרגיז, פטרת הפה, מקרים תורשתיים של אלרגיה או אקזמה ועוד. בנוסף, הפרוביוטיקה מומלצת במיוחד לנו הנשים. להמשך קריאה >>

מדוע כדאי לנשים ליטול פרוביוטיקה?

מדוע כדאי לנשים ליטול פרוביוטיקה?

וודאי נתקלתם לא אחת במילה פרוביוטיקה ושמעתם כמה חשובה ומועילה היא לגוף. אבל מה זה בכלל פרוביוטיקה? פרוביוטיקה (פרו- בעד, ביוטיקה – חיים) היא פלורה טבעית, כלומר, חיידקים "טובים", אשר קיימים בגופנו, וחיוניים על מנת להגן עליו מפני החיידקים המזיקים וכך לתרום לפעילות תקינה של הגוף. הפרוביוטיקה שאתם מכירות היא למעשה תוסף תזונה, המכיל את אותם חיידקים "טובים", ומיועד לרוב לשמירה על מערכת העיכול או לאיזון החיידקים בנרתיק. להמשך קריאה >>

x

#{title}

#{text}

#{price}