צמחונים או טבעוניים? איך מתמודדים עם חוסר ב- B12?

מה הוא ויטמין B12 ומה תפקידו בגופנו?

ויטמין B12 הוא ויטמין מסיס במים אשר ניתן כתוסף תזונה או כתרופת מירשם. ויטמין B12 הוא בעצם סידרת תרכובות החיוניות לייצור ה DNA של התאים בגוף האדם, כמו כן, הוא המפקח על תהליך יצירת תאים חדשים ובעיקר כדוריות הדם האדומות כאשר ייצור תאי דם ע"י מח העצם תלויה בו.
לקריאה נוספת

למה גורם חוסר בויטמין B12?

פגיעה בתהליך ייצור ויטמין B12 יכולה לגרום למצב של אנמיה מיקרוציטית (מחסור בדם וכדוריות דם גדולות) ההפך ממצב של אנמיה מחוסר ברזל (שבה כדוריות הדם האדומות קטנות מאוד).
 

מה הן מקורות הB12?

ויטמין B12 הוא הויטמין היחיד מבין מגוון הויטמינים אשר אינו מסופק באמצעות תזונה צימחית אלא המקור היחידי ממנו הוא זמין הינו מזונות מהחי ובעיקר בשר בקר מה שמהווה בעיה למי שמנהל אורך חיים צמחוני/טבעוני.
לקריאה נוספת
 

לאיזה מינון זקוק הגוף שלנו ?

הגוף שלנו זקוק למנות זעירות בלבד מויטמין הB12, הכמויות היומיות הנדרשות הן:
גיל כמות מומלצת
תינוקות בגילאים 0-6 חודשים  0.5 מיקרוגרם ליום
גיל 6 חודשים-שנה  1.5 מיקרוגרם ליום
גיל שנה-3 שנים  2.0 מיקרוגרם ליום
מגיל 4 שנים- 6 שנים  2.5 מיקרוגרם ליום
החל מגיל 7 שנים  3.0 מיקרוגרם ליום
תקופת הריון והנקה  יש להוסיף 1.0 מיקרוגרם ליום
 

 
למרות שאנו נדרשים לנטול כמויות מזעריות מויטמין זה הוא בעל חשיבות רבה. מחסור בויטמין B12 עלול לגרום לתופעות רבות החל מעייפות, פצעים בפה, ראייה מטושטשת ועד לבעיות פוריות והגדלת הסיכון לשבץ לב, אלצהיימר וסרטן השד. ברוב המקרים המצב הפיך ע"י נטילת תוספי תזונה של B12 אך יש פעמים שהמחסור גורם לנזקים שמצריכים יעוץ רפואי. לעיתים מחסור בויטמין B12 לא נובע רק מתזונה אלא גם מבעיית ספיגה.
לקריאה נוספת
 

 חיידקים שסופגים ויטמין B12 במעי- מיתוס או אמת?

 1. צמחוניים וטבעוניים חייבים להבין שהמיתוס לפיו ישנם חיידקים במעי הגס שלנו המייצרים את וויטמין ה-B12 אינו באמת נכון ונשאר רק בגדר מיתוס! גם אם החיידקים האלו מצויים במעיים, הם עדיין לא יוצרים שום תהליך של ספיגת ויטמין B12 במעי הגס.
  במחקר בריטי שפורסם בספטמבר 2010 בוצעה השוואה בין גברים טבעונים לצמחונים ולאוכלי בשר. במחקר זה התגלו כמה ממצאים חשובים ומדאיגים כמו לדוגמה:
  1. לעומת 4% של אוכלי-כל אשר לקחו תוסף ויטמין B12 לקחו רק 19% מהטבעונים והצמחונים.
  2. רק 3% מהגברים הטבעונים צרכו כמות מספקת של B12 ללא לקיחת תוסף (בהשוואה ל-31% גברים בקרב צמחונים ואוכלי בשר).
  3. אצל 52% מהטבעונים ו7% מהצמחוניים רמת הוויטמין בדם העידה על חסר חמור של וויטמין B12 (מתחת ל-118 pmol לליטר).
  הנתונים המדאיגים הללו נובעים מחוסר ידע ומודעות של מי שבוחר אורך חיים צמחוני או טיבעוני. נקווה שכיום עם מודעות לסכנות הנובעות מחוסר של וויטמין B12, מי שבחר לעצמו אורך חיים טיבעוני/צימחוני מקפיד על לקיחת תוסף תזונה של ויטמין זה.
  לקריאה נוספת
 

לסיכום:

ויטמין B12 הוא בעצם סידרת תרכובות החיוניות לייצור ה DNA של התאים בגוף האדם, הוא המפקח על תהליך יצירת תאים חדשים ובעיקר כדוריות הדם האדומות כאשר ייצור תאי דם ע"י מח העצם תלויה בו. למרות שאנו נדרשים לנטול כמויות מזעריות מויטמין זה הוא בעל חשיבות רבה. מחסור בויטמין B12 עלול לגרום לתופעות רבות החל מעייפות, פצעים בפה, ראייה מטושטשת ועד לבעיות פוריות והגדלת הסיכון לשבץ לב, אלצהיימר וסרטן השד.
מכיוון שויטמין B12 הוא הויטמין היחיד מבין מגוון הויטמינים אשר אינו מסופק באמצעות תזונה צימחית אלא המקור היחידי ממנו הוא זמין הינו מזונות מהחי ובעיקר בשר בקר מהווה בעיה למי לבחר באורך חיים צמחוני או טבעוני ולכן הפתרון הקיים לכך הוא צריכת תוספי תזונה של B12.
 

x

#{title}

#{text}

#{price}