ויטמין C -האם זה באמת כדאי ומה הקשר בינו לעשור החמישי?

מי לא זוכר את הפרסומות של "קח פרי ותהיה לי בריא" והמשפט האלמותי "קיוי עסיסי, עם ויטמין C"?צודקים. ברור שויטמין C חשוב מאוד לגופנו אבל מי מאיתנו באמת יודע מה הוא ויטמין C, ולמה הוא טוב? 

ויטמין C הינו חומצה אסקורבית ונכלל בסוגי הויטמינים המסיסים במים זאת אומרת שכדאי לצרוך אותו עם בסיס מימי ולא שמני. ויטמין C הוא חומר אורגני אשר גוף האדם לא יכול לייצר בעצמו (בשונה מרוב בע"ח). כמו כל הויטמינים מדובר בחומר הדרוש לגוף בכמויות מזעריות. ברוב הויטמינים הגוף יודע לווסת צריכה בקלות וכמות עודפת לא תגרום לתופעות לוואי, מכיוון שהם מופרשים ישירות בשתן או בזיעה.

 

מקורות לויטמין C:

האדם הוא היונק הכמעט יחיד שאינו יכול לייצר ויטמין C בעצמו והוא תלוי באספקה חיצונית. ויטמין C מצוי ברוב הפירות, הירקות והנבטים שאנו נתקלים בהם בחיי היום יום. העובדה שפירות הדר הם מקורות טובים לוויטמין C ידועה לכל. עם זאת, כדאי לדעת כי מחקרים מוכיחים כי פירות טרופיים עשירים יותר בויטמין C מאשר פירות ההדר.

 

מה הקשר בין ויטמין C , ויטמין B12 ולהגיענו לגיל 40? 

לאורך חיינו אנו צורכים כמויות של ערכים תזונתיים שונים הנחוצים לנו ממזונות כמו: בשר, דגים וביצים.

אולם, בעשור החמישי לחיינו מתחיל גופנו לחוות שינוי בחילוף החומרים. חילוף החומרים הופך לאיטי יותר בעקבות שינויים שנוצרים ברמות החומציות בקיבה. הבעיה העיקרית היא שכאשר חילוף החומרים יורד כך, גם רמת האנרגיה לפעמים יורדת, דבר היכול להחמיר ולהגיע עד לכדיי אנמיה, עייפות, כאבי בטן ועוד. הפתרון היעיל ביותר הוא ויטמין 12B.

הבעיה היא שמרביתנו לא באמת מקפידים על אכילת מוצרים עתירי ויטמין 12B ולמרביתנו יש בעיית ספיגה אם זה במודע או אם לא. הפתרון היעיל ביותר לכך הוא ויטמין C. השילוב של ויטמין B12 וויטמין C הוא שילוב מנצח. ביחד, הם תורמים לספיגת הויטמינים ומשפרים את המערכת החיסונית והעיכול של הגוף.

מה תפקידו של ויטמין C בגופנו? 
כולנו נזכרים בויטמין C בעיקר כשאנחנו חולים, מקוררים ובימי החורף הקרים. אבל האם אנחנו יודעים מה זה באמת ויטמין C? למה הוא עוזר? מה החשיבות שלו עבורנו? ממה צריך להיזהר שנוטלים אותו? 
ויטמין C ידוע כהכרחי לחידוש רקמות שטחיות (רקמות העור), בנייה של עצמות ותיקון של כדוריות דם אדומות. 
בין תפקידיו העיקריים שמירה על החניכיים, חיזוק כלי דם ומיזעור חבלות ושריטות. בנוסף, ויטמין C מסייע לחזק את המערכת החיסונית מניעת התפרצויות זיהומיות, הגנה על רקמת הריאות, הוא מעורב ביצירת הורמונים, סטרולים, סטרואידים, חומרים המשמשים בהולכה עצבית, בהפיכת פולאט לחומצה פולית וסיוע בספיגת הברזל.
 
מתי הגוף דורש יותר ויטמין C?
הגוף צורך יותר בויטמין C בזמן זיהום, פציעה, דלקת, חום, כוויות, ובמקרים בהם תהליך הספיגה במעי לקוי (בדרך כלל במצב כזה מומלץ ואף רצוי להתייעץ עם רופא).
מכיוון שמדובר בויטמין ש"נזרק" ממערכת גוף האדם במהירות (דרך הזיעה והשתן) מומלץ לקחת תוסף תזונה של ויטמין C וזאת בנוסף לאכילת המאכלים בהם הוא כבר מצוי.
 
מהי הצריכה היומית המומלצת? 
הNIH (National Institutes Of Health)האמריקאי יצר המלצות לצריכה היומית של ויטמין C לפי גילאים (לפי המלצות אלו נכתב גם הערך התזונתי בגב אריזות המזון). לפניכם טבלת צריכה לפי ההמלצות:
כמות מומלצת גיל
40 מ"ג ליום תינוקות בגילאים 0-6 חודשים
15 מ"ג ליום גיל שנה-שלוש
 75 מ"ג ליום בנים בגילאים 14-18
65 מ"ג ליום בנות בגילאים 14-18
 90 מ"ג ליום גברים מעל גיל 18
 75 מ"ג ליום. נשים מעל גיל 18
 
 
עם זאת, חשוב לציין כי במידה ומדובר באדם מעשן עליו להוסיף לערכים הרשומים לעיל עוד 35 מ"ג לכמות היומית המומלצת שלו. לפרטים נוספים.
 
האם ניתן להגיע לצריכת יתר של ויטמין C
ראשית נסביר ונבהיר כי מצב של צריכת יתר או מצב של תופעות לוואי בעקבות צריכת יתר הוא מצב נדיר ביותר. זאת מכיוון שמדובר פה בויטמין מתמוסס במים. כלומר, הוא מתנדף בזיעה ובשתן במהירות רבה. במידה וקיימות תופעות לוואי, הדבר עלול לקרות רק במידה וצורכים כמויות אדירות של וטמין C כפי 5 עד 10 למבוגר!!
צריכת מינונים גבוהים מאוד (מעל 4-6 גרם ליום), עלולים לגרום לשלשולים. מינונים מעל 10 גרם ליום עלולים להביא להיווצרות אבני כליה בגלל חומציות השתן. במקרים כאלה אפשר לשתות גם סודה לשתיה, כדי להפוך את השתן לבסיסי ולמנוע את שקיעת המינרלים ויצירת אבני כליה או פשוט להרבות בשתיית מים.
 
לסיכום 
ויטמין C הינו ויטמין חשוב מאוד כחלק מניהול אורך חיים בריא ונכון. כמו כן , הוא אחד מהויטמינים הנגישים לאדם וניתן למצוא אותו ברוב הפירות . הבעיה העיקרית מתחילה כאשר יש בעיה בספיגתו או בניהול תזונה לא נכונה נטולת פירות וירקות. ברגע שאנו לא מנהלים אורך חיים נכון מבחינת התזונה או אם מדובר באדם מעשן, או עם בעיות בריאותיות שונות, חשוב ואף רצוי לדאוג לצרוך תוסף תזונה של ויטמין C לחיזוק הגוף. כמו כן, לאדם הצורך תוסף ברזל רצוי ואף מומלץ לצרוך עימו גם ויטמין C אשר עוזר לספיגת הברזל.
חשוב לזכור! בהגיענו לעשור החמישי משתנה חילוף החומרים. דבר העלול לגרום לשינוי ביכולת הגוף לספוג ויטמינים כמו 12B או ברזל. דבר זה עלול להוביל למחסור של ויטמינים אלה בגוף. הפתרון הוא פשוט- ויטמין C. מכיוון שחיי היום יום עמוסים וברוב המקרים אנחנו לא באמת מצליחים להגיע למינון הרצוי של ויטמין C. אף אחד לא באמת מקפיד לשתות/לאכול מפירות ההדר על בסיס קבוע ויום יומי. כאן מגיעים לעזרתכם תוספי התזונה. אשר נועדו לספק לגוף את החוסרים ולהשאיר אותנו בראש שקט. עם זאת, חשוב ומומלץ לבצע בדיקות תקופתיות ומעקב עם רופא במיוחד לבעלי אורך חיים עמוס.
יח'
x

#{title}

#{text}

#{price}