חמוציות – במה הן עוזרות לך?

מה מכילות החמוציות?

חמוציות הן פירות המכילים מגוון רחב של ויטמינים ומינרלים. בפרט, הן מכילות כמות גדולה של ויטמין C, סיבים תזונתיים, מינרל מנגן, ויטמין E וויטמין K.

חמוציות הנמכרות בצורה של תוספי תזונה  לעיתים מחוזקות בתוספת של ויטמין C.

למה החמוציות טובות?

בעבר, העלים והפירות של שיח החמוציות שימשו לטיפול בבעיות בשלפוחית השתן, בקיבה, בכבד, כמו גם בסכרת, בפצעים ובבעיות נוספות.

כיום, חמוציות משמשות בעיקר כתוסף תזונה עבור מקרים של דלקות וזיהומים בדרכי השתן, או כהשלמה תזונתית לתפריט בצורת מיץ.

כיצד החמוציות עוזרות לדלקות בדרכי השתן?

יש לציין כי הממצאים המדעיים אינם חד-משמעיים לגבי היעילות של חמוציות במניעת דלקת בדרכי השתן. חלק מהמחקרים מצאו תועלת עבור חלק מהקבוצות, כולל נשים עם בעייה כרונית וילדים, בעוד מחקרים אחרים לא מצאו תועלת בנטילת החמוציות.

הוצעו שני מנגונים לגבי דרך הפעולה של החומרים בחמוציות:

א. חמוציות גורמות להעלאת החומציות של השתן, ועל ידי כך לגרום לסביבה שהיא פחות מתאימה לחיידקי ה-E. Coli (אחד מהגורמים העיקריים לדלקות)

ב. חומרים פעילים בחמוציות בשם proanthocyanidins פוגמים ביכולת של חיידקי ה-E. Coli להדבק לדפנות מערכת השתן ובכך מונעים מהם לפתח דלקת

כמובן, במידה וישנה כבר דלקת, חמוציות אינם תחליף לתרופות ויש להתייעץ עם רופא על דרך הטיפול המומלצת.

לרכישת חמוציות >>

מינון מומלץ

מכיוון שמחקרים שונים אודות יעילות נטילת חמוציות (כפירות, כמיץ או כתוסף תזונה) העלו תוצאות שונות, לא קיימת כיום הנחיה מקובלת אודות המינון המומלץ. 

רוב תוספי התזונה בשוק מציעים כמוסות בריכוזים של 200-300מ"ג, הנלקחות פעמיים ביום.

מחקרים עדכניים

מחקרים חשובים בנושא החמוציות מהשנים האחרונות:

– סקירה רחבה של 13 מחקרים, שבוצעו על 1616 נבדקים, מראה שבקבוצות מסוימות (נשים עם דלקות כרוניות, נשים באופן כללי וילדים) נטילת חמוציות מפחיתה את הסיכון למחלות בדרכי השתן (קישור למחקר)

– מחקר שבוצע ב-2016 על קהל נשים בבתי אבות לא הראה שיפור מובהק עבור נשים שנטלו את החומר הפעיל בחמוציות לעומת אלו שנטלו פלסבו (לאורך תקופת המחקר, 25.5% מהנשים שנטלו חמוציות סבלו מזיהום לעמות 29.6% מהנשים שנטלו פלסבו. קישור למחקר)

x

#{title}

#{text}

#{price}