חסרים תזונתיים בקרוהן וקוליטיס

מחלות מעי דלקתיות הינו מושג המאגד בתוכו מספר מחלות, אך השכיחות והמוכרות יותר הינן מחלת קרוהן (Crohn’s Disease) ומחלת קוליטיס כיבית (Ulcerative Colitis).
שניהן מתאפיינות בדלקת כרונית או התקפית בחלקים שונים של מערכת העיכול, ומגוון תסמינים מקומים במערכת העיכול או מערכתיים.

השכיחות של חסרים תזונתיים נחשבת גבוהה בחולי מחלות מעי דלקתיות במהלך התלקחות של המחלה, כלומר בתקופה בה יש ביטוי של התסמינים האופיינים. ויחד עם זאת, גם בתקופות של הפוגה, אלו המתמודדים עם מחלות מעי יכולים לסבול מתסמינים המאפיינים חסר תזונתי אחד או יותר.

 
אבץ – חסר באבץ נחשב כסיבוך שכיח של מחלת קרוהן ונראה ב 45% מהחולים בממוצע. מצב זה נגרם לרוב בגלל צריכה נמוכה של מזונות המכילים אבץ, הפרעות בספיגה או הפרשה מוגברת בצואה. מאחר ואבץ הוא אחד המינרלים החשובים בתהליכי ריפוי פצעים בגוף, אז חסר בו עלול לגרום לעיכוב בהגלדה של פצעים ובמיוחד של פיסורה (סדק ברירית של פי הטבעת).

מגנזיום – חסר במינרל זה נחשב שכיח בחולי מחלות מעי דלקתיות, ורמת המגנזיום בבדיקות המעבדה אינה משקפת את רמתו בתאי הגוף. חסר במגנזיום עלול להתבטא לרוב בחולשה, עוויתות שרירים או תת לחץ דם. מומלץ במקרים אלו להשתמש בתוסף מגנזיום בקילציה כגון מגנזיום גליצינאט.

ברזל – אנמיה על רקע של חסר ברזל נראת ב 40%-80% מהחולים בעיקר בשל איבוד דם באזורי הדלקת במעיים. המדד העקרי למעקב הינו רמת הפריטין (מאגרי הברזל), ורמה גבוהה מ 55 נג/מל היא הרמה המומלצת.

ויטמין A – מחסור ברטינול (ויטמין A פעיל) נראה בחמישית מהחולים. רטינול חיוני למערכת העיכול, מאחר והוא משמש את תאי המעי ליצירת ריר (מוצין) שמטרתו להגן עליהם מפני זיהומים.

ויטמין D – חסר שנראה ב 75% מחולי קרוהן בממוצע ו 35% מחולי קוליטיס בממוצע, ונראה שמדובר בהפרעה בספיגת הויטמין במעי. חסר זה עלול להחמיר את הסיכון לפתח בטווח הארוך מחלות עצם (אוסטאופניה ואוסטאופורוזיס) וירידה בעמידות של מערכת החיסון.

חומצה פולית – חסר בויטמין B9 המוכר גם כחומצה פולית נראה ב 25%-64% מחולי מחלות המעי הדלקתיות. ברוב המקרים החסר נגרם כתוצאה מהפרעות בספיגתו, ומשוער שמצב זה נגרם בגלל שימוש בתרופה סולפסלזין, מוכרת גם בשמה "סלזופירין" המקובלת לטיפול במחלות קרוהן. חומצה פולית היא ויטמין חשוב במעלה מאחר ויש לה תפקיד בשמירה על שלמות המטען הגנטי בתאי הגוף וחסר שלה נמצא כגורם סיכון למספר סוגי סרטן.

ויטמין B12 - חסר בויטמין זה נראה במחצית מחולי קרוהן, מאחר וברוב המקרים מקום הדלקת במעי הוא באיזור בו נעשת הספיגה של ויטמין B12 לדם. חשוב לוודא שנוטלים תוסף תזונה למציצה מתחת ללשון ולא לבליעה.
 
צביקה ראובן, נטורופת מוסמך. מדריך ומלווה בשינוי אורחות חיים בעזרת תזונה ורפואת צמחים מערבית. בעל ניסיון קליני ביחידה לרפואה משלימה בביה"ח בילינסון. מטפל בקליניקה פרטית ומרפאות קופ"ח מאוחדת משלימה במחוז הצפון. מרצה במכללת "רידמן" ומפגשי לימוד בנושאי אורח חיים בריא בקהילה.
x

#{title}

#{text}

#{price}