מדוע ויטמין D כה חשוב לחולי הסכרת?

הסכרת היא מחלה נפוצה ולא נעימה בלשון המעטה. הסובלים מהמחלה נדרשים להיות קשובים לגוף, למזונות שצורכים ולפעמים גם לתרופות. 

אבל ישנו משהו שאולי לא כל אחד יודע אבל חשוב ביותר לסובלים ממחלת הסכרת. הדבר הזה נקרא: ויטמין D הידוע גם בכינוי "ויטמין השמש" וזאת משום שהוא הויטמין היחיד שמיוצר על ידי מגע קרני השמש בעור

 

תרומתו של ויטמין D לחולי הסכרת:

ויטמין D נחשב כמסייע לשיפור הרגישות של הגוף לאינסולין – זהו ההורמון האחראי על ויסות רמות הסוכר בדם – ובכך מפחית את הסיכון של עמידות לאינסולין.

תאי הבטא בלבלב הם המייצרים האינסולין, אך אצל חולי הסוכרת הם אינם פועלים כהלכה. תפקידו של ויטמין D הוא לסייע לתאי הבטא בתפקידם. 

בנוסף, ויטמין D משחק תפקיד חשוב בוויסות של הסידן. הסידן עוזר לגוף שלנו עם שחרור האינסולין, ובעקבות כך, יכול לקרות מצב בו תהיה השפעה שלילית על תפקוד תאי בטא, אשר עלול לעכב שחרור האינסולין הקבוע. 

 

איך נוצר חוסר בויטמין D?

החוסר בוויטמין D אינו שכיח רק במדינות קרות. מחקרים הראו כי גם במדינות שטופות שמש כמו בישראל יש חוסר בוויטמין D ברוב האוכלוסייה. ישנן סיבות מגוונות לחוסר בויטמין. שלושת הסיבות העיקריות הן: 

חוסר חשיפה לקרני שמש: חוסם קרני השמש-קרם הגנה, לבישה של בגדים ארוכים, עבודה במשרד, בילוי במקומות סגורים כמו קניונים או חדרי כושר.

מזונות לא בריאים: שתיית משקאות עם אלכוהול, שמן מינרל, מוצרי דיאטה וחוסמי שומן הנמכרים ללא מרשם ועוד.

בריאות: השמנת יתר, גיל, עישון, מחלות שונות כמו: מחלות כבד, כליות, מחלות מעי וסוכרת. 

למה חולי הסכרת סובלים יותר ממחסור בויטמין D?

במחקר שנעשה בספרד נבדקו קרוב ל-150 אנשים ביניהם חולי סוכרת והסובלים מהשמנת יתר (אשר אינם חולים במחלת הסכרת). לכולם נבדקו רמות ויטמין D בדם. 

האנשים כבדי המשקל שלא סובלים מסוכרת או הפרעות הקשורות היו עם רמות ויטמין D גבוהות יותר מאלו עם סוכרת. אנשים רזים עם סוכרת או הפרעות הקשורות היו בסבירות גבוהה יותר לסבול מרמות נמוכות של ויטמין D, בהשוואה לאלו ללא הפרעות כאלה. 

התוצאות מראות כי רמות הוויטמין D היו קרובות יותר קשורות לרמות סוכר בדם מאשר BMI.

 

איך ניתן לקבל את ויטמין D?

ניתן לצרוך את ויטמין D ממזונות שונים כמו: דגים, מוצרי חלב ודגנים אך הערכים של הויטמין בהם נמוכים. עם זאת, סוג ויטמין D שמקבלים ממזונות אלה הוא ויטמין ויטמין D2, זהו ויטמין שנספג פחות טוב בגוף ואף פחות יעיל. הויטמין הטוב יותר, המזין יותר והנספג טוב יותר הוא הD3. ערכים גבוהים ואפקטיביים שלו ניתן למצוא בקרני השמש ובתוסף התזונה.

 

הצריכה היומית המומלצת לפי הFDA:

עד גיל שנה IU400

מבוגרים IU600

 

איך ניתן לעזור לויטמין D להיספג טוב יותר?

השימוש בקרם הגנה חשוב בהגנה מקרינת השמש ובמניעת סרטן העור, אך עלול לעכב ולהפחית ייצור ויטמין D בגוף. במידה ואתם נוטלים את הויטמין כתוסף, רצוי לצרוך אותו יחד עם מאכלים שומניים או שמנים.

x

#{title}

#{text}

#{price}