טיפול בדלקות – טיפים לתזונה, תוספים וטיפול מקומי

כותבת: עמרית בן-סירה

על הדלקת, ואיך אפשר לעזור לגוף להשתחרר ממנה…
"אש אש" היא צווחה הבוקר כשהגיעה לטיפול…

פקחתי זוג עיניים עגולות מתדהמה: איפה? בחוץ? לא, כאן – היא אמרה והצביעה על זוג ברכיים נפוחות וכאובות.

הרופא שראה בבוקר את הברכיים הנפוחות והכאובות שלה הציע להתחיל בטיפול סטרואידי והיא כל כך חוששת ממנו. היא גם לא מבינה איך כל זה פתאום "נפל" עליה.


מהי דלקת?

 דלקת היא תופעה תגובתית של מערכת החיסון של הגוף שלנו המאופיינת ב"התלקחות" – מצב בו הגוף מגיב לגורם חיצוני זר שתוקף אותו כמו חיידק או וירוס או משהו בסביבה ונוצרת דלקת. הדלקת יכולה גם להיווצר כתוצאה מתזונה לא מתאימה או אורח חיים שפוגע ברקמות.
מיד כאשר תאי מערכת החיסון נתקלים בגורם זר הם נערכים להשמיד אותו. זרימת הדם, חמצן וחומרי ההזנה לאזור הפגוע מתגברת, במטרה לגייס אספקה שוטפת לתאים הלוחמים. תוך כדי פועלת המערכת להגברת ייצור תאים לבנים ולגיוסם למשימה. במקביל לזרם הדם, גם נוזלי הלימפה שמכילים תאי דם לבנים וגורמים חיסוניים נוספים, זורמת למקום. התוצאה: האזור מתחמם, מתנפח וחום הגוף עולה.
באזור מצטברת פסולת שמכילה את תאי החיידקים שהושמדו, חלקי רקמות שנפגעו ופסולת רעילה.

במצב זה האדם זקוק למנוחה וזאת מכיוון שאנרגיה רבה נדרשת לתהליך. וחשוב להקפיד שטמפרטורת הגוף תשאר גבוהה,  את פעילות מערכת החיסון.
לכן, יש לשתות הרבה נוזלים ולהמעיט במזון כדי לא להוסיף את מאמץ העיכול.

 

כך זה נראה כשהדלקת סוערת, אך מה קורה כשהדלקת על "אש קטנה" ?
במקרה כזה, הגוף נוטה להסתגל ומתקיימים בתוכו תהליכים דלקתיים פחות חריפים אך מתמשכים לאורך זמן. כאשר אנחנו איננו מטפלים בחוסר איזון בגוף כתוצאה של תזונה שאינה מתאימה לצורכי הגוף או זיהום הנובע מריבוי מזהמים שמתרבים בגופנו.
תהליכים דלקתיים לאורך זמן גורמים להרגשה כללית לא טובה, לשחיקה ברמות האנרגיה שלנו, והתשה של מערכת החיסון. התוצאה היא שכאשר מערכת החיסון נדרשת לנו ביותר היעילות שלה קטנה.

 


איך אפשר להימנע מהדלקות?

קודם כל, לטפל בגורם. התגובה הדלקתית מצביעה על הפעילות החיסונית המוגברת שנעשית באזור שהותקף על ידי גורם מזהם, לשם כך היא כמובן חיונית. יחד עם זאת כאשר התזונה מכילה רכיבים שמעודדים תהליכים דלקתיים יתרחשו תהליכים כאלה גם ללא נוכחות גורמים שתוקפים את הגוף, האדם יחווה עייפות, חולשה, כאבים וירידה בכושרו החיסוני של הגוף. תזונה שעלולה לגרום לתופעות אלה: מזונות מתוקים בכמויות גדולות, פחמימות פשוטות, כמויות גדולות של חלבונים מהחי – שגורמים לעליית רמת החומציות של הרקמות, מחסור בחומצות שומן מקבוצת אומגה 3 (המצויות למשל: בדגי ים, אגוזי מלך, זרעי פשתן, זרעי צ'יה) ועודף צריכה של חומצות שומן מקבוצת אומגה 6 (שמן תירס, שמן סויה,זרעים ושמן חמניות, שומשום, טחינה ומרגרינה) וכמובן מזון מתועש עשיר בכימיקלים.
כיצד ניתן להשתחרר מהדלקת?

כדי לאפשר לעצמנו בריאות מיטבית לאורך זמן כדאי לדאוג לטיפול באורך החיים. השילוב המנצח כולל תזונה מסייעת, בחירת תוספי תזונה מתאימים, שמירה על מאזן נוזלים חיובי ופעילות גופנית מתאימה.

טיפים לתזונה המסייעת למניעת דלקתיות 

 1. לבחור בתזונה עשירה במזונות טבעיים, ולהימנע, עד כמה שניתן, ממזונות מעובדים.
 2. יש להרבות בצריכה של ירקות ופירות, להוסיף לתזונה שמנים צמחיים בכבישה קרה כמו: שמן המפ, שמן זית, שמן פשתן ואגוזים לא קלויים.
 3. לצרוך חלבונים ממקור צמחי העיקר על ידי שילוב של כוסמין, אורז, שיפון, דוחן או כוסמת, קינואה ואמרנט עם מינים סוגים של שעועית, עדשים, פול, גרגרי חומוס או דגי ים כמו סלמון, בקלה, הליבוט ואחרים.
 4. לשתות הרבה נוזלים כמו תה ירוק וחליטות שמכילות ג'ינג'ר, לימון על קליפתו, קמומיל, רויבוש ואחרות ישפרו את תהליך העיכול, יחזקו את מערכת החיסון ויתמכו בבריאותנו.


אילו תוספים חיוניים ניתן לצרוך באופן קבוע לסייע בהגנה מפני הדלקת?

 • אומגה 3,6,9– צריכה קבועה של שמן הכיל את חומצות שומן מקבוצות אומגה 3, 6 ו-9 המאוזנות בדיוק על פי צרכי הגוף.
 • אומגה 3 מדגים – יש להעדיף אומגה 3 עם מגוון חומצות שומן מגוון כמו באלספה.
 • תוסף כורכום (תבלין הכורכום לא מספק) – עם הרכיב הפעיל כורכומין, יש להעדיף תוספים עם 95% כורכום ו 5% פיפירין
 • תוסף מורינגה, ומורינגה ערבה יסייעו להורדת רמות הדלקת בגוף, לשיפור ההרגשה, למניעת תחלואה ולסיוע בהחלמה.
 • נוגדי חמצון חשובים: ויטמין C, ויטמין E במינון נמוך, פירות עם צבענים חזקים כדוגמת חמוציות, וארוניה שניתן לצרוך כמשקה ארוניה, והמינרל  החיוני האבץ יורידו את רמת הרדיקלים החופשיים ויסייעו בשיקום הרקמות הפגועות ושיפור התהליך החיסוני.
 • פרוביוטיקה – הגוף שלנו מארח מיליארדי חיידקים. נטילה של פרוביוטיקה טובה ומגוונת, מסייעת נגד דלקתיות במערכת העיכול ומשפיעה על הגוף כולו. ההשפעה של הפרוביוטיקה לא רק מסתכמת בספיגה טובה יותר של חומרי המזון אלא משנה את האיזון בגוף ומשפרת את ההרגשה הפיזית והנפשית.

 

טיפול חיצוני ונקודתי

לגברת כאובת הברכיים הצעתי לשלב את תוספי התזונה, שינויים ברגלי צריכת המזון עם טיפול חיצוני המשמש עזרה ראשונה במצב כאוב ומסייע בשיקום האיזור תוך כדי השינויים בתזונה. בין ההמלצות החשובות:

 1. אמבטיות מכילות מלח טבעי
 2. לבצע חבישות לאזור הכאוב עם חימר ירוק וצמחי מרפא נוספים שהותאמו במיוחד למצבה.
 3. להשתמש במשחות טבעיות שהותאמו בדיוק לנושא ומכילות חומרים המרגיעים ומטפלים חיצונית בדלקת.
 • משחת גב וברך – להקלה מהירה וארוכת טווח לכאבים ראומטים בשרירים, פרקים וברכיים. משחת גב וברך הוכחה כיעילה בקרב לקוחות המוצר גם לטיפול בדלקות גידים ושחיקת סחוס, בדלקת פרקים וכאבים ריאומטיים.
 • אמזון פרי-ג'ל – מסייע בשיכוך כאבי שרירים ומפרקים. ניתן להשתמש באמזון ג'ל בור כאבי גב, רגליים, ידיים, ברכיים, צוואר וכתפיים למניעה והרגעת האזורים הכאובים. לשחרור שרירים תפוסים ולטיפול בדלקת מקומית. מחמם, מאיץ ומשפר את זרימת הדם. פועל באופן מיידי.

אני עמרית בן-סירה, נטורופתית ומומחית ברפואה טבעית אינטגרטיבית.  אני מביאה איתי 20 שנות ניסיון עשיר בטיפול המשלב באופן אינטגרטיבי תזונה, צמחי מרפא, דיקור, הומאופתיה ועוד..

x

#{title}

#{text}

#{price}