ויטמין C – שימושים, מינונים ומידע חשוב

מדוע אנו צריכים ויטמין C?

האדם הוא היונק הכמעט יחיד שאינו יכול לייצר ויטמין C בעצמו והוא תלוי באספקה חיצונית.

ויטמין C הוא רכיב הכרחי בבניית קולגן, הנחוץ לרקמות חיבור בגוף, המהוות חלק מהותי בתהליכי החלמה וריפוי פצעים. בנוסף, ויטמין C מהווה נוגד חמצון העוזר גם בחידוש נוגדי חמצון אחרים בגוף כגון ויטמין E.

בנוסף לתפקידים משמעותיים אלו, ויטמין C הוכח כמשפר ספיגת ברזל בגוף ממקורות מן הצומח (non-heme iron).

ויטמין C מצוי ברוב הפירות, הירקות והנבטים. מחסור בויטמין C עלול לגרום לאנמיה ולמחלת הצפדינה.

מינון מומלץ של ויטמין C

איזה מזון עשיר בויטמין סי?

מזונות עשירים בויטמין C כוללים:

  • 100 גרם פטרוזיליה מכילים 130מ"ג ויטמין C
  • 100 גרם ברוקולי מכילים 90 מ"ג ויטמין C
  • 100 גרם תפוזים מכילים 53 מ"ג ויטמין C
  • 100 גרם תרד מכילים 30 מ"ג ויטמין C
  • 100 גרם תפוחי אדמה מכילים 20 מ"ג ויטמין C
  • 100 גרם עגבניות אדומות מכילות 13.7 מ"ג ויטמין C

מה ההשפעות של מחסור בויטמין סי?

מחסור בויטמין סי מוביל למחלת הצפדת. בשלבים הראשונים של מחסור בויטמין, הסימפטומים הם עייפות, תחושה כללית רעה ודלקות חניכיים.

ככל שהמחסור בויטמין מחמיר, ייצור הקולגן בגוף נפגע ורקמות החיבור בגוף נחלשות. בשלבים המתקדמים של מחסור בויטמין סי, המחלה מתאפיינת בדימומים תת-עוריים, כאבי פרקים ועלולה להגיע עד כדי נשירת שיניים ואנמיה.

לרכישת תוסף ויטמין C >>

מחקרים

· הגוף זקוק לויטמין C כדי לייצר את חלבון הקולגן, המסייע בריפוי פצעים. בנוסף, ויטמין C משפר את ספיגת הברזל ומסייע לחיזוק מערכת החיסון. (National institute of health)

· מחסור בויטמין C במשך שבועות רבים יכולים לגרום למחלת הצפדינה. הצפדינה עלולה לגרום לעייפות, דלקות חניכיים, התרופפות שיניים, כתמים קטנים אדומים או סגולים על העור, כאבי פרקים, דיכאון, נפוחות, דימום מהחניכיים ואנמיה. הצפדינה היא מחלה קטלנית אם היא אינה מטופלת. (National institute of health)

· כדאי לדעת שויטמין C, בהיותו נוגד חמצון, עלול לפגום באפקטיביות של טיפולים כימותרפים מסוימים ויש להוועץ ברופא לפני שנוטלים ויטמין C תוך כדי טיפול כימותרפי.

הריון וויטמין C – מה הקשר? למה וכמה?

הריון וויטמין C – מה הקשר? למה וכמה?

לצערנו הרב, גוף אדם לא יכול לייצר חומר אורגני המוכר לנו בשם ויטמין, אומנם הגוף זקוק לו בכמויות זעירות אך, הוא חיוני לו מאוד. ויטמין C הוא חומצה אסקורבית והוא נכלל בסוגי הויטמינים המסיסים במים. כלומר, הגוף מווסת את אותם ויטמינים בקלות וכמות עודפת שלהם לא תמיד תגרום לתופעות לוואי מפני שהם מופרשים ישירות בשתן או בזיעה אך, יש בכל זאת להיזהר כיוון שזה דבר שבהחלט יכול לקרות.

x

#{title}

#{text}

#{price}