למה ויטמין D כל כך חשוב לנשים?

לנו הנשים בדרך כלל יהיה חוסר גדול יותר בויטמינים מאשר לגברים. יש כמה סיבות לכך כמו: מחזור, הריון, הורמונים ובקיצור- אנטומיה נשית. אבל ישנם כמה ויטמינים החשובים יותר וכמה החשובים פחות לגוף האישה. ויטמין D הוא דוגמא בולטת לכך. 

ויטמין D, מי אתה ולמה אתה חשוב?

ויטמין D הוא סוג של הורמון אותו אנו יכולים לקבל ממזונות שונים, מקרני השמש ומתוספי תזונה.
כמה מתפקידיו העיקריים הם: מניעת מחלות לב, שבץ, לחץ דם גבוה, סוגים שונים של סרטן, סוכרת, שיפור מצבי רוח, כאבים כרוניים, מחלות מפרקים, דלדול וחולשת העצם והשרירים ועוד. הדבר נעשה בעיקר מכיוון שויטמין D תורם בספיגת הסידן בגוף.

 

מדוע יש חוסר בויטמין D?

לרוב האוכלוסייה (ובעיקר לאוכלוסיית הנשים) יש חוסר גדול מאוד בויטמין D. החוסר בויטמין D גדל משנה לשנה. הסיבות הן מגוונות ורבות כאשר רובן הן בעיקר עקב חוסר חשיפה לא מספיק לשמש (דבק הנובע בדרך כלל בגלל שימוש בקרם הגנה, לבישת בגדים ארוכים ושהייה במקומות סגורים), מזונות לא בריאים (שמן תעשייתי, מוצרי דיאטה שונים ועוד) ובריאות (השמנה, עישון, מחלות שונות וזיהום אויר).
אבל הסיבה בה אתמקד במאמר זה היא המין הנשי. להיות אישה זה נהדר, עם זאת, לנשים יש חוסר גדול יותר בויטמינים ומינרלים מאשר אצל הגברים.
בנוסף, אצל הנשים החוסר בויטמין D יכול לגרום לבעיות נוספות כגון: אי פוריות, רעלת הריון, סוכרת הריונית ואפילו העלאת הסיכון לניתוח קיסרי.

 

אז איך ויטמין D תורם דווקא לנשים?

מחקר שנעשה ב-2010 מצא כי נשים הנוטלות ויטמין D נהנות מפוריות מוגברת, מניעה של סרטן השד, חיזוק העצמות, העצמת המערכת החיסונית ואפילו מסייעות לנשים בעלות שחלות פוליציסטיות.

 

מה ההבדל בין ויטמין D3 לויטמין D2?

את ויטמין D2 ניתן לצרוך דרך המזון וספיגתו פחות טובה וחיונית לגוף האדם. ויטמין D3 הוא הויטמין הנספג טוב יותר ומסייע יותר טוב לגוף. את הערכים הגבוהים ביותר שלו ניתן לצרוך דרך תוסף מזון, אך ניתן גם לקבל אותו דרך קרני השמש. אך גם חשיפה נכונה ובטוחה לא תמיד מספיקה ומומלץ לכל אחת לבדוק אם ערכי הויטמין D בדם שלה.
איך ניתן לעזור לויטמין D להיספג טוב יותר?
שהייה נכונה ובטוחה בשמש (ללא קרם הגנה) יכולה להיות מקור טוב לויטמין D. עם זאת, במידה ולא עושים זאת בצורה הנכונה חשיפה זו עלולה להיות מסוכנת.
במידה ואתם נוטלים את הויטמין כתוסף, רצוי לצרוך אותו יחד עם מאכלים שומניים או שמנים.

 

אז מה עכשיו?

אנחנו הנשים צריכות לדאוג לגופנו כיוון שגוף יש רק אחד וגופנו הוא גם המייצר ושומר על התינוקות שלנו.אז אנחנו צריכות לשים לב לאורח חיינו, כמה ומה אנחנו אוכלות, לעשות הרבה פעילויות ספורטיביות שאנחנו אוהבות ו…. שמש! אם זה לשבת בים (לא בשעות המסוכנות כמובן), לצאת לטייל בחוץ או סתם לשבת בבית קפה באזור השמשי. לבדוק את החוסרים בבדיקות דם ולקחת את תוסף תזונה של ויטמין D בעת הצורך (כי גם לא לכולן יש זמן לשהייה יום יומית בשמש..).

 

x

#{title}

#{text}

#{price}