מה החשיבות של ויטמין D? סימפטומים של חוסר בויטמין D ומידע חשוב נוסף

למה חשוב לצרוך ויטמין D?

חשיבותו הרבה של ויטמין D נובעת מהמעורבות שלו בעיכול מינרלים במערכת העיכול. אחת התופעות של ויטמין D היא הגדלה של יכולת הספיגה של סידן, ברזל, מגנזיום, אבץ ועוד. למעשה, ויטמין D התגלה בשנת 1931 בעת מאמץ למצוא מה המחסור התזונתי שמוביל לרככת (מחלה הנגרמת עקב מחסור בסידן).

לויטמין D תפקידים נוספים במערכות הגוף, כולל בקרה על גדילת תאים, תפקוד מערכת החיסון, הפחתת דלקות ועוד.

המולקולה של ויטמין D מגיעה במספר צורות, כאשר החשובות מביניהן הן D3 ו-D2. ההבדל בין המולקולות הוא בעיקר אילו מינרלים הן סופגות יותר טוב במערכת העיכול.

מדוע קוראים לויטמין D "ויטמין השמש"?


ויטמין D נמצא בכמות קטנה יחסית במזונות שאנו אוכלים. למעשה, עבור רבים, עיקר האספקה של הויטמין בגוף נובעת בזכות כך שאנו מסוגלים לייצר אותו ברקמת העור, כאשר אנו נחשפים לאור השמש.
לצערנו, קרינת השמש המעודדת את ייצור הויטמין היא בתחום האולטרא-סגול (UV), שזה גם התחום של הקרינה המסרטנת. לכן, קרם הגנה מהשמש, עננים, חלונות זכוכית, ויתר הדברים המגנים עלינו מקרינה, מפחיתים את ייצור "ויטמין השמש" בגוף.
נקודה מעניינת נוספת היא שככל שהעור בהיר יותר, כך הוא סופג יותר קרינה ומייצר יותר ויטמין D. מדענים משערים כי זו חלק מהסיבה שהעור של אנשים בארצות צפוניות, בהן יש פחות אור שמש, הוא בהיר יותר.

מה המינון המומלץ?

מקור: משרד הבריאות האמריקאי

עודף ויטמין d אינו בריא, אין לעבור על המינון המומלץ ללא התייעצות עם רופא.

מה ההבדל בין D3 לבין D2?

כאשר ויטמין D נוצר באופן טבעי בגוף, הוא יכול להווצר בשתי צורות דומות: D2 ו-D3, הנבדלות ביניהן רק בשרשרת-צד אחת במולקולה. לאחר ההווצרות, הויטמין עובר תהליכים בכבד ובכליות והופך להורמון הקרוי "קלציטריול", והוא ההורמון העיקרי בוויסות ספיגת ושימוש במינרלים בגוף

למרות ההבדלים הקטנים בין שתי המולקולות, הסתבר כי ויטמין D3 עושה ביעילות רבה יותר את תהליך ההפיכה להורמון הקלציטריול (מקור). מסיבה זו, תוספי תזונה רבים משתמשים בצורה זו של הויטמין.

מה ההשפעות של מחסור בויטמין D?

הסימפטומים הנפוצים ביותר של מחסור בויטמין D היא החלשות של העצמות כתוצאה מפגיעה ביכולת הספיגה של הסידן. בילדים, מחסור בויטמין D מתבטא במחלת הרככת, הפוגעת בצמיחה ומעוותת את צורת העצמות. 

מבוגרים רבים סובלים ממחסור בויטמין D עקב הפחתה בחשיפה לשמש וירידה ביכולת הגוף לייצר את הויטמין. במבוגרים, הסימפטומים למחסור בויטמין D, מלבד החלשות העצמות, יכולים להיות כאבים בעצמות וחולשה של השרירים. 

מחקרים

– נשים בוגרות נתונות בסיכון לריכוז נמוך של ויטמין D בגלל ליקויים תזונתיים ומיעוט חשיפה לקרינה אולטרה סגולה מקרני השמש. כתוצאה מכך, הן עלולות לסבול מתופעות של דלדול עצמות העלול לגורם לשברים באגן, בפרק היד ובחוליות. (University of Aberdeen)

– בקרב רבים מהקשישים בישראל (ועל אף שישראל ארץ שטופת שמש) נמצא חוסר בויטמין D או רמות נמוכות של ויטמין 3D. לאור זאת, המינון היומי המומלץ למבוגרים מתבסס בעיקר על נטילת ויטמין D  כתוסף תזונה (משרד הבריאות)

– במחקרים אפידמיולוגיים נמצא כי רמות גבוהות יותר של ויטמין D בדם קשורות, בין היתר, בתחלואה נמוכה יותר של סרטן, מחלות לב, פסוריאזיס, תסמונת מטבולית ומחלות אוטואימוניות, בנוסף, קשורות הן לשכיחות נמוכה יותר של הפרעות בריאותיות, כגון נפילות, תגובה חיסונית לקויה, תפקוד נֵאורופסיכולוגי לקוי, תיפקוד גופני לקוי, קדם רעלת הריון ובעיות פוריות. (האגודה לבריאות הציבור)

מה הקשר בין ויטמין D ומערכת העיכול?

מה הקשר בין ויטמין D ומערכת העיכול?

קצת על ויטמין D רוב הוויטמינים בגופנו מגיעים ממקורות חיצוניים כמו מזון. עם זאת, ויטמין D הוא שונה. בשביל לקבל ויטימין D עלינו להיחשף לקרני השמש (פגיעה בעור) כיוון שזהו המקור העיקרי לויטמין זה. ויטמין D הוא בעצם הורמון אשר הכרחי לשמירה על הגוף. הוא מעורב בפעילות המוח, בריאות לב וכלי דם, סיוע למערכת החיסון ועוד הרבה איברים חשובים. להמשך קריאה >>

למה ויטמין D כל כך חשוב לנשים?

למה ויטמין D כל כך חשוב לנשים?

לנו הנשים בדרך כלל יהיה חוסר גדול יותר בויטמינים מאשר לגברים. יש כמה סיבות לכך כמו: מחזור, הריון, הורמונים ובקיצור- אנטומיה נשית. אבל ישנם כמה ויטמינים החשובים יותר וכמה החשובים פחות לגוף האישה. ויטמין D הוא דוגמא בולטת לכך. ויטמין D, מי אתה ולמה אתה חשוב? ויטמין D הוא סוג של הורמון אותו אנו יכולים לקבל ממזונות שונים, מקרני השמש ומתוספי תזונה. כמה מתפקידיו העיקריים הם: מניעת מחלות לב, שבץ, לחץ דם גבוה, סוגים שונים של סרטן, סוכרת, שיפור מצבי רוח, כאבים כרוניים, מחלות מפרקים, דלדול וחולשת העצם והשרירים ועוד. הדבר נעשה בעיקר מכיוון שויטמין D תורם בספיגת הסידן בגוף. להמשך קריאה >>

מדוע ויטמין D כה חשוב לחולי הסכרת?

מדוע ויטמין D כה חשוב לחולי הסכרת?

הסכרת היא מחלה נפוצה ולא נעימה בלשון המעטה. הסובלים מהמחלה נדרשים להיות קשובים לגוף, למזונות שצורכים ולפעמים גם לתרופות. אבל ישנו משהו שאולי לא כל אחד יודע אבל חשוב ביותר לסובלים ממחלת הסכרת. הדבר הזה נקרא: ויטמין D הידוע גם בכינוי "ויטמין השמש" וזאת משום שהוא הויטמין היחיד שמיוצר על ידי מגע קרני השמש בעור תרומתו של ויטמין D לחולי הסכרת: ויטמין D נחשב כמסייע לשיפור הרגישות של הגוף לאינסולין – זהו ההורמון האחראי על ויסות רמות הסוכר בדם – ובכך מפחית את הסיכון של עמידות לאינסולין. תאי הבטא בלבלב הם המייצרים האינסולין, אך אצל חולי הסוכרת הם אינם פועלים כהלכה. תפקידו של ויטמין D הוא לסייע לתאי הבטא בתפקידם. בנוסף, ויטמין D משחק תפקיד חשוב בוויסות של הסידן. הסידן עוזר לגוף שלנו עם שחרור האינסולין, ובעקבות כך, יכול לקרות מצב בו תהיה השפעה שלילית על תפקוד תאי בטא, אשר עלול לעכב שחרור האינסולין הקבוע. להמשך קריאה >>

x

#{title}

#{text}

#{price}